Wasze ulubione debiuty

Grodmar1

Wasze ulubione debiuty

Post autor: Grodmar1 » 14 maja 2018, 19:37

Witam, pierwszy mój post tutaj :D

Chciałbym rzucić luźny tematy, aby każdy mógł podać swoje ulubiony debiut - ale bardziej szczegółowo - co grywa w poszczególnych wariantach, jak się broni przed niespodziewanymi zagrywkami ze strony przeciwnika itd.

Zaczynając - z racji tego, że lubię czasem zaryzykować, to ulubione otwarcie jeśli chodzi o białe to Halloween Gambit, czyli:
1. E4 E5
2. SF3 Sc6
3. SC3 SF6
I teraz, zamiast standardowego, nudnego chociażby 4. Gc4, to gram ryzykownie: 4.FxE5 CxE5
No teraz zaczyna się ostra gonitwa skoczków przeciwnika pionami - tu polecam film Marianczella na temat tego debiutu. Generalnie prowadzi on do ciekawej gry, a jeśli czarne zagrają nieostrożnie mogą stracić wieżę, a nawet hetmana (sic!).

Oprócz tego, grywam w ogóle wszelakiej maści gambity-hetmański, królewski i wiele innych, ale ten jakoś szczególnie przypadł mi do gustu

Natomiast jako czarne wolę nie podejmować ryzyka straty materiału, a raczej solidnie się wybronić przed jakimkolwiek atakiem białych i dopiero potem wyjść z kontrą. Zasadniczo staram się unikać otwartej sytuacji. Nie mam ulubionego debiutu-generalnie lubię obronę rosyjską, Caro-Kann oraz francuska, ale nie zagłębiłem się specjalnie w ich teorię - a zatem liczę też na jakieś porady. Z agresywniejszych otwarć czasem grywam kontrgambit Philidora, ale wydaje mi się on zbyt pasywny i nieczęsto go wybieram.
Volper

Re: Wasze ulubione debiuty

Post autor: Volper » 14 maja 2018, 20:19

Gambit budapeszteński ze względu na małą liczbę kontynuacji (białe bronią piona, a na to nie mają za dużo opcji).
Kiedyś lubiłem obronę Pirca.
Na e4 teraz bardzo często odpowiadam c5 (obrona sycylijska).
Jako białe lubię atak smażonej wątróbki (Fried Liver Attack), chociaż nie zagrałem dużo partii z tym debiutem, ale obejrzawszy filmik Marianczella zaciekawił mnie ten debiut.
Zaczynam najczęściej e4 w 1. posunięciu.
Inne debiuty jako białe:
Po 1.d4 d5 grywam w 100% gambit hetmański, nie pamiętam chyba sytuacji, w której tak nie było (może gdy nie znałem tego debiutu dawno temu).
Grałem niedawno też dużo gambitu królewskiego, ale bezpieczeństwo króla przede wszystkim, a ja nie lubię przegrywać, więc już tego nie gram (jest to niedokładność według Stockfisha).

Czekam na więcej odcinków od Marianczella o repetytorium debiutowym, ponieważ przydałaby mi się szeroka znajomość poszczególnych debiutów. Z obrony sycylijskiej znam tylko wariant Najdorfu (więcej nie omówił).
Awatar użytkownika
Enc0re

Post autor: Enc0re » 15 maja 2018, 0:04

Białymi gram gram partię angielską wariant A20 czyli 1.c4, e5 2.e3, Sc6 3.Sc3, Sf6 4.e4, dxe4 5.exd4, Gb4 6.Sf3, ponieważ lubię grę pozycyjną, powolną, dokładną. Czarnymi przeważnie obrona sycylijska lub odpowiedź tym samym pionem, przy czym gambitów raczej nie przyjmuję i doprowadzam do zamkniętych pozycji, gdzie czuję się lepiej.
"g4 zawsze wygrywa"
"Jak nie wiesz co robić to pion do przodu"
rafaello9

Post autor: rafaello9 » 15 maja 2018, 8:12

grając białymi często lubię grać partię włoską po 1.e4 jeśli ...3.Sf6 to spokojne 4.Sc3 lub 4.d3 lecz zdarza mi się zagrać 4.Sg5 jeśli ...3.Gc4 to 4.Sc3, 4.d3 lub 4.c3
po 1.d4 jeśli gram białymi to po 1.d5 na 100% gram hetmański jeśli nie przyjmie to gram takie ruchy jak 3.e3 a potem 4.Sc3 lub 4.Sf3 a,jeśli przyjmie to na 100% gram 3.e3 i wygrywam piona :)
na...1.Sf6 to 2.c4 jeśli ...2.e6 to gram 3.Sc3 jeśli obrona ...3.Gb4 to 4.Hc2 lub 4.Gd2
jeśli ...2.g6 to 3.Sc3 i jeśli królewsko-indyjska to 4.e4 jeśli ...4.d6 to atak czterech pionów
czarnymi na 1.e4 jeśli gram francuską na zamknięty gram ...3.c5 jeśli 4.c3 to Hb6 potem Sc6 i wymieniam a następnie f6
na 3.Sc3 klaasyczny
jeśli gram czarnymi e5 to często rosyjską S:e5 to d6 i ...4. S:e4 na 5.d3 wracam na f6 a jeśli 5.He2 to 5.He7 i wracam na f6 Skoczkiem
jeśli gram ...2.Sc6
to lubie grać włoską z d6 a potem Sf6
na d4 jeśli gram d5 i nieprzyjęty hetmański a potem Sf6 i domykam pozycję :|
jeśli gram na d4 1.Sf6 i lubię grać nimzowitscha lub Hetmańsko-indyjską
a jeśli gram po 1.d4 1.Sf6 2.c4 2.g6 3.Sc3 to królewsko indyjską
Volverin

Post autor: Volverin » 16 maja 2018, 20:03

Dla białych system londyński "London System". Debiut pozwala mi swobodnie rozwijać figury bez względu na to, na jakie ustawienie zdecydują się czarne. Ustawienie jest dość elastyczne i gram je z dość dobrymi skutkami.

Dla czarnych "Obrona Owena", większość przeciwników na niskim poziomie (poniżej 1600) nie wie jakie jest optymalne ustawienie przeciwko temu debiutowi dzięki czemu bardzo często już po 4-5 ruchach zyskuję przewagę piona dzięki małemu trickowi, a nawet jak to się nie uda, to mogę zyskać małą przewagę typu wymienić mojego skoczka za białego gońca. Mogę też zrobić długą roszadę i rozegrać dość ofensywną partię. Zdecydowanie ten debiut daje mi sporo możliwości.
Izuru77

Post autor: Izuru77 » 16 maja 2018, 20:49

Jako białe włoska z planem gambitu Evansa lub gambit szkocki + czasem taktyczny Reti, jako czarne na e4 sycyl, na d4 jeszcze nie mam stałej obrony.
dasdasdasd
Kontakt:

Post autor: dasdasdasd » 20 maja 2018, 0:32

najlepiej czuję się w:
- sycyl, normalny dragon (nie grywam raczej przyspieszonego ;)
- partia angielska symetryczna zazwyczaj przy pozycji z 1. Nf3
- Atak Królewsko- Indyjski (lub jak kto woli domek ;))
- Reti Gambit, niestety czasami spore są problemy z pionem c4
- sycyl, system Najdorfa
- Czasami, jednak rzadko mam ochotę na takiego typu pozycje, grywam moim zdaniem bardzo niedoceniany gambit 1. e4 c5 2. b4 i polecam go osobom, które szukają ciekawych opcji na sycylijską białymi (ciekawy jest również wariant Kana, zastosowany parokrotnie na mistrzostwach polski 2018 w szachach klasycznych, tak bajtewej)
- caro-kann, to chyba najczęstsza moja odpowiedź na 1.e4
- nie lubię pozycji po e5 (zwykle przegrywam w hiszpańskiej lub włoskiej)
- Obrona Petrova, jak mam ochotę na remis
- w blitzach czasami grywam atak Larsena (1. b3) i bawię się w Nakamurę :)
- gambit królewski, jak jestem wściekły. oczywiście z Muzio i poświęceniem skoczka
- angielska z g3, można mnie nazwać weteranem angielskiej:) z wielkim powodzeniem stosuję ten debiut białymi
- gambit hetmański
- obrona słowiańska białymi, na c6 gram cxd5 i po cxd5 Bf4 i taki trochę London, pozycję mam równą. Rzekomo po cxd5 najlepsze jest poświęcenie piona c6, z niedalekim odbiciem materiału jednak moi przeciwnicy boją się tej kontynuacji
- nie grywam London System, za równa gra
- jak mi się nudzi raz na jakiś czas grywam gambit szkocki :) pozycja co prawda otwarta czego nie lubię, ale ciekawe pozycje po tym powstają
- Holenderska, nie rozumiem dlaczego nikt teraz nie grywa tego prócz Carlsena. Grywam kamienną ścianę, solidne pozycje
- Pirc lub obrona lwa (Lion Defense) bardzo ciekawy debiut :)
- nie grywam nigdy czarnymi w pierwszym ruchy g6/b6 bo wg mnie jest to strata tempa :) wyjątkiem jest tutaj angielska i rzadko kiedy ale czasami grywam 1.g6 aby potem przejść do symetrycznej.
- też niedoceniane otwarcie, patrioci nie grywają (ale dlaczego?) otwarcie polskie 1.b4
dasdasdasd
Kontakt:

Post autor: dasdasdasd » 20 maja 2018, 10:02

Grodmar: nie rozumiem, preferujesz pozycje otwarte, potem zamknięte, potem jeszcze półotwarte... jaka jest twoja strategia?
wysoko nie zajdziesz stosując halloween gambit, w czołówce praktycznie nikt tego nie grywa i wystarczy chociażby spojrzeć na opinię silnika :D
na twoim poziomie:
hetmański - jest OK, gambit poprawny i spokojny
królewski - nie polecam na partie klasyczne/korespondencyjne ze względu na słabą pozycję króla
tak jak napisałem wyżej grywam królewski ale tylko w jakichś bulletowych
caro-kann - niestety grywając to otwarcie teorię trzeba znać głęboko
francuska - rzadko kiedy grywam czarnymi, dużą wadą tego debiutu jest białopolak :)
petrov - można grać ale tylko na remi :) otwarte i remisowe pełną gębą
kontrgambit philidora - nie polecam, słabe pozycje
Volper:
budapesztański gambit można grywać, ale bardzo nuudne pozycje
fried liver attack polecałbym dla poczatkujacych graczy, ale na dłuzsza mete nie wchodzi w gre i dlatego w czołówce nikt tego nie grywa.sama włoska jest już problemem, bo to raczej jest debiut polecany amatorom szachowym,figurki lekkie łatwo wychodzą do gry i to jest najprosciej wytlumaczyc
gambit królewski jest OK, jeżeli grasz szachy szybkie, blitze albo bulletowe to jak najbardziej polecam, poza tym stockfish nie jest od oceniania debiutów bo wszystko się może zmienić, tak jak sycylijską ocenia nisko a można wyrównać czarnymi :)
P.S. Volper, przecież Marianczello to nie jest jedyna szkółka szachowa na Youtube xD
Enc0re: akurat struktura którą ty podałeś nie jest standardowa dla angielskiej :) pomijając fakt, że 2. e3 to totalna bzdura bo w tym miejscu gra się 2. g3 lub 2. Nc3 :) nie rozumiem również chęci przerzucania gońca na skrzydło hetmańskie, a apropos hetmana to na skrzydle hetmańskim się czuje najlepiej, wiec tez na królewskie raczej nie przerzucamy (no bo po co 1.c4 ?)
volverin - obrona owena??? co? :D
Izuru, a tyle razy mówiłem, że Evans to jest pomyłka jakich mało...
nie polecałbym patrząc na twój repertuar grywać "taktycznego Retiego", szczególnie, iż jest to otwarcie pozycyjne i zamknięte ;)
patrząc na twój repertuar na 1.d4 nie polecam d5 i f5. spróbuj pograć królewsko-indyjską lub e6. e6 to przejście do francuskiej :) d6 jednak nie polecałbym ze względu na możliwe przejście do Holenderskiej po 2. c4 ( bo normalnie bo 2. e4 dostałbyś obronę pirca)
Awatar użytkownika
cz0pek

Post autor: cz0pek » 20 maja 2018, 10:47

Białymi na pewno lubię grać londyński, gambit hetmański i hiszpankę. Na bulletach zdarza mi się zagrać gambit królewski.

czarnymi na e4 gram caro-kann albo obronę owena (szczególnie na bullet), na d4 gram Holenderkę i obronę królewsko indyjską. Jak ktoś otwiera g3/b3 to po prostu rozwijam się do środka. (a na ultra/hyper/bulletach czasem brudne sztuczki w stylu goniec a3/g3 :D )
Grodmar1

Post autor: Grodmar1 » 21 maja 2018, 10:23

dasdasdasd: No nie wiem, chyba sam się trochę zagalopowałem z tym stwierdzeniem... Generalnie u mnie ciężko wspominać o jakiejkolwiek "strategii" bo po prostu staram się pograć ew. na jakieś sztuczki w debiucie i potem jak najszybciej powymieniać materiał i przejść do końcówki, w której czuję się zdecydowanie lepiej. Rzadko kiedy stosuję poświęcenia chyba że mam PEWNOŚĆ, że przeciwnik nie ma ŻADNEJ opcji się przed tym obronić.

Co do komentarza odnośnie Halloween Gambit i Królewskiego: po pierwsze, grywam praktycznie tylko blitze/rapidy na lichess, ew. z bratem i chyba nie zamierzam jakoś wędrować w górę rankingu, chociaż w przyszłości - kto wie? :)
A po za tym - w XIX wieku jakoś Królewski przechodził, więc w czym problem? (oczywiście żart, wiem że raz teoria debiutów nieco się zmieniła, a dwa, że znaleziono solidne kontry)
ODPOWIEDZ