Jak uczyć się debiutów? Poradnik dla początkujących i zaawansowanych

KamilMurglin
Kontakt:

Jak uczyć się debiutów? Poradnik dla początkujących i zaawansowanych

Post autor: KamilMurglin » 18 maja 2018, 11:21

Myślisz, że nauka debiutu jest prosta i szybka? Mówisz: "Obejrzę sobie jakiś film u Marianczello i przeczytam książkę o debiucie i już będę go używał na turniejach." Niestety takie podejście jest błęedne. Filmy i książki pomogą Ci w poznaniu debiutu, ale albo zostaniesz zalany niepotrzebnymi wariantami, albo dostaniesz tylko wstęp do danego debiutu. Zapraszam do przeczytania tego krótkiego poradnika dotyczącego nauki debiutów.

Rozdział 1 Wybór debiutu

O wyborze pisałem już w innym poradniku: viewtopic.php?f=20&t=20

Rozdział 2 Czy filmy pomagają zrozumieć debiut?

Zależy od człowieka, jednemu pomogą, a drugi woli książkę. Marianczello robi dobry wstęp do debiutów, więc jest to doskonały kanał żeby przeglądać debiuty i wybrać jeden którego będziemy się uczyć. Jeżeli lubisz korzystać z filmów to zainwestuj w filmy, jeżeli lubisz książki to w książki. Od razu mówię, zapomnij o polskich książkach i filmach na yt, ponieważ one dadzą Ci tylko wprowadzenie do tego żebyś mógł powoli zacząć nim grać, ale nie zostaniesz przygotowany teoretycznie i będziesz miał w tym aspekcie wiele dziur. Pod względem finansowym książki są dużo tańsze niż filmy, ale w filmach spotykamy się raczej z prostymi wariantami dającymi doskonałą bazę do tego abyś mógł swobodnie posługiwać się debiutem przez wiele miesięcy i rozszerzać powoli go o dodatkową teorię.

Rozdział 3 Jak czytać książkę?

To nie jest proste, najlepiej zrobić to dwa razy. Za pierwszym musisz zobaczyć całą książkę, aby podjąć wybór, który wariant i jego kontynuację wybrać, do tego warto robić notatki żeby nie zapomnieć czego chcemy się uczyć. Za drugim razem jest już łatwiej bo skupiasz się tylko na tym co Cię interesuje.

Rozdział 4 Notatki

Jest to najważniejszy rozdział tego poradnika. Musisz spisać swój repertuar, jeżeli nie chcesz zapomnieć co grać to jest to konieczne. Są na to dwa sposoby: Program szachowy, albo (jak tak robię, ale wydłuża to pracę) pisanie ręczne. Zależy od czasu i preferencji, ja mam dużo czasu i sobie piszę ręcznie, ale jako ktoś ma mało to może używać komputera.
W notatkach najważniejsze jest to żebyś spisał wszystkie plany, idee oraz błędy jakie może popełnić twój przeciwnik. Najlepiej podać wariant oraz słowny komentarz. Poniżej znajdziecie przykład moich notatek.
20180518_105146.jpg
20180518_105146.jpg (135.38 KiB) Przejrzano 138 razy
Dodatkowym plusem tych notatek jest to, że będą na jakimś dłuższym turnieju będziesz mógł spokojnie przygotować się na swojego przeciwnika.

Rozdział 5 Oglądaj partię mistrzów

Ten krok jest mega ważny, ponieważ dzięki wnikliwemu oglądaniu partii poznasz plan nie tylko w debiucie, ale i w pozostałych częściach gry, zawsze pytaj się dlaczego ten a nie inny ruch został wykonany, oglądaj to w skupieniu, staraj się myśleć podczas gdy oglądasz. Zapewniam, że gdy na turnieju powstanie podobna pozycja, zagrasz jak arcymistrz.

Rozdział 6 Zaplanuj trening debiutowy.

Poświęć sobie godzinę lub więcej na tę część partii. Jeżeli masz już debiuty które grasz, oglądaj partię mistrzów i powtarzaj sobie teorię ze swoich notatek. Gorzej jak jeszcze nie masz swojego debiutu, wtedy są dwie możliwości:

1. Nie masz kategorii, więc powinieneś skupić się bardziej na zadaniach szachowych i szczególnie je ćwiczyć. Debiut poznawaj powoli, nie ma pośpiechu.

2. Postanowiłeś zmienić swój repertuar, bo uznałeś, że tracisz swoją energię na grę w tym debiucie. Tutaj, jeżeli jesteś aktywnym szachistą, który jeździ na turnieje, masz dwie możliwości.
- Grasz debiut, który znasz, ucząc się jednocześnie tego, którego chcesz się nauczyć. Jeżeli wybrałeś debiut z małą ilością teorii (obrona francuska, obrona holenderska itp.) nauczysz się go szybko i będziesz mógł zastosować go już na kolejnym turnieju.
- Uczysz się debiutu i chcesz go zagrać na najbliższym turnieju. Tu znowu zależy od ilości teorii w danym debiucie. Przykładowo, ja poświęcam 8 godzin dziennie na naukę 1.d4, 1...c5 oraz Nimzo-Indian. Wybrałem debiuty z masą teorii, ale podoba mi się gra nimi, więc się ich uczę, zapominając o hiszpańskiej i francuskiej.

Rozdział 7 Praktyka czyni mistrza

Graj tym debiutem online, nie ma obawy, że zagrasz słabo i spadnie Ci FIDE. Praktyka pozwoli Ci też zobaczyć, czy dobrze się czujesz w tych strukturach. Pamiętaj o analizie tych partii pod względem debiutu i tylko debiutu. Oczywiście graj dłuższe partie, minimum 10 min na zawodnika żebyś mógł myśleć.

To już tyle w tym poradniku, mam nadzieję, że się przyda. Jak zwykle, jeżeli macie jakieś sugestie to piszcie śmiało w komentarzach. Ten sposób jest skonstruowany prze zemnie i ja go używam, jeżeli ktoś ma inny to zapraszam do podzielenia się nim.
"(...) szachistę bardziej obchodzi proces osiągania celu, niż cel sam w sobie" Fiodor Dostojewski
ODPOWIEDZ